Hałasują i demolują dom, kiedy śpisz. Oto skuteczne sposoby na wygonienie kuny z domu

Dziwne dźwięki dochodzące nocą z poddasza? Jakby ktoś biegał nad sufitem nocą? Główną winowajczynią może być kuna, która lubi przebywać w pobliżu ludzkich siedlisk. Choć kuny unikają bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, to często właśnie w domach urządzają sobie gniazdko. Są bardzo uciążliwe, nie tylko ze względu na hałas, ale również dlatego, że niszczą wyposażenie domu oraz powodują bałagan. Podpowiadamy, jak pozbyć się ich z domu i samochodu.

Kunę domową rozpoznamy po białej plamie na piersi
Kunę domową rozpoznamy po białej plamie na piersi123RF/PICSEL

Poznaj kunę domową

Kiedy ktoś patrzy na fotografię kuny domowej, to w pierwszej chwili uznaje je za sympatyczne stworzonko. Niestety, ten hałaśliwy ssak pod osłoną nocy robi szkód i doprowadza dom do ruiny: bez problemu przegryza kable, niszczy elewację, zostawia odchody oraz resztki jedzenia. Natomiast w samochodach, które również są uznawane przez kuny za lokum, niszczą elementy pod maską, przez co jesteśmy narażeni na gigantyczne koszty naprawy pojazdu. Jak poznać kunę? Ma długie ciałko z krótkimi nóżkami oraz brązowe futerko, a na szyi z kolei ma białą plamkę. Kuny może są niepozorne, ale są bardzo zwinne oraz bardzo wysoko i daleko skaczą, dlatego dotarcie do naszego domu nie sprawia im większych trudności.

Jak pozbyć się kun domowych?

Kuny potrafią daleko skakać. Wtargnięcie do domu to dla nich pestka
Kuny potrafią daleko skakać. Wtargnięcie do domu to dla nich pestka123RF/PICSEL

Samo pozbycie się kuny domowej nie jest zadaniem łatwym, ponieważ zwierzę często skrywa się przed naszym wzrokiem. Najpierw zacznijmy od wypłoszenia ssaka z domu, aby nasze lokum nie kojarzyło się z miłym miejscem. Na początku można częściej pokazywać swoją obecność: chodzić po różnych zakamarkach domu (najczęściej na strychu), włączać radio i zostawiać na cały dzień lub po prostu hałasować, by dać sygnał stworzonkom, że nie są w naszym lokum mile widziane. Wiele osób poleca także, aby zaopatrzyć się w elektryczne odstraszacze, które emitują ultradźwięki. Inni zaś, w sposób humanitarny, hołdują łapkom żywołownym: kiedy kuna się w niej znajdzie, można przenieść ją z dala od naszego domu i wypuścić.

Jakich zapachów nie lubią kuny?

Kuny mogą doprowadzić samochód do ruiny
Kuny mogą doprowadzić samochód do ruiny123RF/PICSEL

Chcemy mieć stuprocentową pewność, że kuny nie pojawią się w naszym domu albo w samochodzie? Warto sięgnąć po odstraszacze, ponieważ te stworzenia nie lubią pewnych aromatów. Jakie zapachy odstraszają kuny?

  • Psia sierść,
  • Kostka toaletowa (najlepiej cytrusowa),
  • Komarzyca wraz ze skórkami cytrusowymi.

Wiele osób poddaje w wątpliwość wyżej wymienione metody albo uważaja je za nieskuteczne. Aby odstraszanie kun za pomocą zapachów było wymierne, trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Przedmiotów, które wydzielają zapachy, trzeba przenieść w rękawiczkach ochronnych. Jeśli dotkniemy je gołą ręką, kuny nie uznają je za zniechęcające.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas