Nabierz łyżeczkę i wsyp do gotującej się wody. Woń kalafiora zniknie jak ręką odjął

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

W wiosenno-letnim repertuarze obiadowym nie może zabraknąć kalafiora. Gotowany w całości i polany masłem z bułką tartą lub pokrojony w grube plastry i grillowany z aromatycznymi przyprawami – obie wersje smakują wyśmienicie. Na tym jednak potencjał warzywa się nie kończy. Najczęściej wybieraną metodą przygotowania kalafiora jest ugotowanie go w garnku z wodą. W trakcie tej czynności mierzymy się jednak z intensywną wonią wydzielaną przez warzywo. Jak ją zneutralizować, by wszyscy domownicy nie pouciekali, gdzie pieprz rośnie? Podpowiadamy.

Czy da się wyeliminować brzydki zapach kalafiora podczas gotowania?
Czy da się wyeliminować brzydki zapach kalafiora podczas gotowania?123RF/PICSEL

Czy kalafiora soli się podczas gotowania?

Poprawne ugotowanie kalafiora może wydawać się tajemną sztuką kulinarną, ale w rzeczywistości wcale tak nie jest. Wystarczy przestrzegać kilku wskazówek, a za każdym razem zachwyci smakiem oraz doskonałą konsystencją. Jak gotować kalafiora, by zachował wszystkie niezbędne składniki odżywcze? Podstawa to wybrać odpowiedniej wielkości garnek i nie trzymać warzywa w wodzie zbyt długo. Kucharze doradzają wrzucanie kalafiora dopiero do wrzątku i podgrzewanie ok. 15-20 minut.

Już na etapie obróbki termicznej możemy znacząco poprawić smak warzywa. Jedną z najchętniej stosowanych przyprawa jest zwykła sól. Na sporą porcję warzywa najlepiej dodać trzy pełne łyżeczki, które zapewnią mu wyrazisty smak. Trikiem, który nie tylko wpłynie na polepszenie smaku, ale także pomoże zachować śnieżną biel kalafiora, jest dodanie do wody szczypty cukru lub jednej łyżeczki sody oczyszczonej. Po pierwszej próbie zauważymy, że ugotowane warzywo prezentuje się o wiele lepiej.

Patenty na zneutralizowanie zapachu kalafiora

Walory smakowe i zdrowotne kalafiora bardzo często przysłania nieprzyjemna woń, jaką wydaje podczas gotowania. Dla wielu osób zapach ten jest nie do zniesienia, dlatego rezygnują z sięgania po smaczne warzywo. Okazuje się, że wystarczy zastosować jeden z kilku prostych patentów, by uwolnić nos oraz mieszkanie od charakterystycznego aromatu warzywa. Jakich składników użyć do gotowania świeżego kalafiora?

Kilka dodatków rozprawi się z silną wonią kalafiora
Kilka dodatków rozprawi się z silną wonią kalafiora123RF/PICSEL
  • Mleko - choć połączenie tego popularnego nabiału z kalafiorem może wydawać się prostą recepturą na katastrofę, efekty zaskakują. Wystarczy dolać ok. ½ szklanki mleka do gotującego się warzywa, a nie tylko całkowicie pozbędziemy się nieprzyjemnej woni, ale dodatkowo podbijemy jego smak.
  • Soda oczyszczona - to produkt, który znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i całym domu. Wystarczy dodać jedną łyżeczką do gotującego się kalafiora, a natychmiast zneutralizuje woń unoszącą się znad garnka. Zaletą tego składnika jest także to, że gwarantuje idealnie biały kolor warzywa.
  • Przyprawy - obfitujące w liczne przyprawy szafki kuchenne umożliwiają przygotowanie licznych kompozycji smakowych. Kilka najpopularniejszych ekspresowo radzi sobie z nieciekawą wonią kalafiora. Kucharze najczęściej wykorzystują liść laurowy, szczyptę gałki muszkatołowej, a nawet kilka kropel soku z cytryny.

Jak wykorzystać liście kalafiora?

Kupując dorodnego kalafiora w sklepie, często w domu zastanawiamy się nad jedną kwestią. Czy liście kalafiora są jadalne? Odpowiedzi jesteśmy niemal pewni, ale jednak nie do końca. W wielu domach przed gotowaniem zielone części warzywa lądują w koszu. Okazuje się jednak, że odpowiednio przygotowane mogą być zarówno smacznym, jak i zdrowym kąskiem. W liściach kalafiora znajdziemy m.in.:

  • błonnik,
  • witaminę C,
  • witaminę A,
  • kwas foliowy,
  • wapń,
  • potas,
  • selen.

Jak przyrządzić liście kalafiora? Zacznijmy od dokładnego oczyszczenia ich z resztek ziemi oraz innych zabrudzeń. W kolejnym kroku kroimy je na mniejsze kawałki, polewamy oliwą i obsypujemy ulubionymi przyprawami. Polecamy wykorzystanie papryki słodkiej i ostrej, a także suszonego rozmarynu i tymianku. Tak przygotowane resztki warzywa pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez 10 minut.

„Ewa gotuje”: Miski szczęścia z kalafiorem i z ryżemPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas