Jak sadzić maciejkę? Oto kilka złotych zasad. Weź je pod uwagę

Chociaż nie uchodzi za zbyt okazałą ozdobę ogrodu, to magnetyzuje czymś innym. Maciejka wydziela charakterystyczny i intensywny zapach, który z pewnością umili wieczorny relaks w ogrodzie. Jak sadzić maciejkę? Oto najważniejsze zasady.

Maciejkę warto posadzić przy tarasie lub w innym miejscu ogrodu, w którym spędzamy czas
Maciejkę warto posadzić przy tarasie lub w innym miejscu ogrodu, w którym spędzamy czas123RF/PICSEL

Spis treści:

    Maciejka na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie. Jednak wieczorem trudno o niej zapomnieć - roślina wydziela charakterystyczny zapach, który wręcz idealnie komponuje się z letnimi, ciepłymi wieczorami. Prawdziwa nazwa maciejki to lewkonia długopłatkowa. Jest ona rośliną jednoroczną.

    Maciejka osiąga wysokość do 40 cm. Ma niewielkie, czteropłatkowe kwiaty o liliowym lub różowym zabarwieniu. Są one zebrane w dość luźne kwiatostany. Otwierają się wieczorami i do rana wydzielają charakterystyczny zapach - o poranku kwiaty zamykają się.

    Roślina nie jest zbyt wymagająca i skomplikowana w uprawie. Nie najlepiej znosi przesadzanie, dlatego ważne, by od razu zasadzić ją w odpowiednim miejscu.

    Kiedy sadzić maciejkę?

    Maciejkę należy siać w kwietniu lub maju, ale co gruntu można ją wysiewać nawet do połowy czerwca. Nasiona trzeba wysiewać bezpośrednio do ziemi lub pojemników, w których będzie rosła. Należy to robić w rzędach w ok. 30-centymetrowych odstępach. Aby przedłużyć jej kwitnienie, można siać nasiona co dwa tygodnie, aż do połowy czerwca.

    Aby maciejka bujnie rosła i obficie kwitła, należy zapewnić jej słoneczne stanowisko. Gleba powinna być żyzna i próchniczna, nieco wilgotna i odpowiednio spulchniona. Ważne, by miała odczyn od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.

    Maciejka pachnie wyjątkowo intensywnie
    Maciejka pachnie wyjątkowo intensywnie123RF/PICSEL

    Roślina powinna być regularnie podlewana. Nie oznacza to, że mamy przesadzać z ilością wody. Dlatego też w jej przypadku świetnie sprawdzi się zraszanie. W czasie kwitnienia można "poczęstować" maciejkę nawozem do roślin kwitnących. Latem przekwitające i usychające rośliny należy stopniowo usuwać.

    Gdzie sadzić maciejkę? Ze względu na aromatyczny zapach, warto znaleźć dla niej miejsce w pobliżu tarasu, altany czy pod oknami. W trakcie dnia kwiaty są zamknięte, dlatego dobrze jest znaleźć dla niej odpowiednie towarzystwo - najlepsze będą rośliny długo kwitnące.

    Uwaga, mszyce!

    Maciejkę warto cały czas mieć na oku. Podobnie jak inne rośliny jest narażona na choroby, może też stać się celem szkodników. Znajduje się w gronie roślin, które są chętnie atakowane przez mszyce. Na początku są one niewidoczne, bo żerują pod liśćmi i kwiatami. By się ich pozbyć, można sięgnąć po środek chemiczny lub postawić na naturalne sposoby.

    Niepokój powinna też wzbudzić szara pleśń pojawiająca się na kwiatach i liściach. Tego typu "powłoka" może zająć jeszcze większą część rośliny. Dlatego też należy działać natychmiast i zastosować odpowiedni oprysk.

    Maciejka jest też narażona na działanie mączniaka prawdziwego. Znajduje się on w grupie chorób wywoływanych przez grzyby należące do rzędu mączniakowców. Grzybnia rozwija się na powierzchni rośliny, a jej charakterystycznym znakiem są plamy pokryte mączystą, białą grzybnią. Zaatakowane liście zwijają się w dół i marszczą. Choroba rozwija się w szybkim tempie zwłaszcza latem.

    Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Części roślin zajęte przez chorobę należy usunąć jak najszybciej. Jeśli i to nie pomoże, najlepiej sięgnąć po chemiczny środek.

    Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas