Chwasty wracają jak bumerang. Sprawdź, czy popełniasz te błędy

Opracowanie Anna Gburek

Problem chwastów dotyczy każdego ogrodnika, niezależnie od tego, czy uprawiasz warzywa, czy pokryłeś większość swojej posesji trawnikiem. Walka z tymi roślinami bywa trudna i pracochłonna. Warto zatem unikać błędów, które prowadzą tylko do większego rozprzestrzeniania się chwastów w ogrodzie. Sprawdź najczęściej popełniane błędy przy usuwaniu chwastów.

Najczęstsze błędy przy usuwaniu chwastów powodują ich szybkie namnażanie
Najczęstsze błędy przy usuwaniu chwastów powodują ich szybkie namnażanie123RF/PICSEL

Dlaczego należy odchwaszczać grządki i trawnik?

Za chwasty uważa się rośliny samosiewne, które wyrastają w miejscach, w których ogrodnik wcale ich nie posadził. Są to często rośliny ekspansywne, które bardzo szybko rozrastają się na kolejne fragmenty ogrodu także dzięki rozłogom podziemnym i naziemnym.

Chwasty są roślinami odporniejszymi na niekorzystne warunki atmosferyczne, susze czy podtopienia niż większość warzyw lub roślin ozdobnych uprawianych w ogrodzie. Rozrastają się na grządkach i stają się poważnym konkurentem pożytecznych roślin w walce o składniki pokarmowe czy światło. Z tego powodu należy je usuwać, aby ochronić swoje rośliny przed zamieraniem.

Najczęstsze błędy popełniane przy usuwaniu chwastów

Walka z chwastami to długotrwały proces, który należy prowadzić przez cały sezon wegetacji roślin w ogrodzie. Największym błędem popełnianym przez ogrodników jest właśnie brak regularności. Jednokrotne wyrwanie chwastów wcale nie załatwia sprawy. Należy regularnie sprawdzać swoje grządki i trawnik, aby zawczasu usunąć młode chwasty, zanim zdominują dany obszar.

Kolejnym popularnym błędem przy usuwaniu chwastów jest brak dokładności. Należy pamiętać, że wiele roślin łąkowych rozrasta się na boki dzięki podziemnym kłączom. Wyrwanie tylko wierzchniej warstwy rośliny wcale jej nie usuwa, a może tym bardziej pobudzić ją do wypuszczania kłączy i poszerzania swojego terytorium. Chwasty zawsze wyrywaj z korzeniami.

Wielu ogrodników popełnia błąd już na etapie zakładania grządek warzywnych czy trawnika. Złe przygotowanie ziemi powoduje, że chwasty szybko odrastają i się rozmnażają. Jeśli planujesz warzywnik lub sienie trawnika, najpierw porządnie skop ziemię i usuń wszystkie chwasty wraz z korzeniami. Dzięki temu unikniesz szybkiemu odrastaniu tych roślin.

Ręczne wyrywanie chwastów może okazać się mało skuteczne. Rośliny zaczną bowiem szybko odrastać
Ręczne wyrywanie chwastów może okazać się mało skuteczne. Rośliny zaczną bowiem szybko odrastać123RF/PICSEL

Planując grządki i rabaty, nie pozostawiaj zbyt dużo miejsca pomiędzy roślinami - tylko tyle, ile wymaga dany gatunek. Zbyt dużo wolnej przestrzeni działa jak zaproszenie dla chwastów. Aby ograniczyć ich rozrost, ziemię na rabatach możesz ściółkować korą lub wysypać ozdobnymi kamieniami.

Ręczne usuwanie chwastów z trawnika często jest nieskuteczne. Gęsta drań powoduje, że wyrywasz jedynie nadziemną część roślin, pozostawiając korzeń w ziemi. Z tego powodu wielu ogrodników sięga po herbicydy, które według producentów zapewniają natychmiastowe efekty. Niestety przy stosowaniu chemii popełniane są częste błędy związane z niewłaściwą proporcją substancji czy rozpylaniem preparatu. Prowadzi to do spalenia nie tylko chwastów, ale także całego trawnika czy pożytecznych roślin rosnących obok.

Błędem jest wykonywanie oprysków w dni wietrzne i deszczowe. Nieodpowiednia pogoda powoduje, że preparat jest przenoszony na inne rośliny lub może zostać szybko spłukany do ziemi.

Jak skutecznie usuwać chwasty?

Efektywne mogą okazać się narzędzia do usuwania chwastów. Dzięki nim sięgasz w głąb ziemi i usuwasz chwast razem z systemem korzeniowym.

W przypadku trawników warto stosować mulczowanie. Rozłożony na darni pokos odżywia trawę, która gęstnieje i nie pozostawia miejsca chwastom.

Najskuteczniejsze w walce z chwastami są jednak regularność, dokładność i prewencja. Dzięki temu usuwanie chwastów nie będzie tak kłopotliwe. Ponadto unikniesz negatywnych skutków zbyt dużego rozrostu roślin polnych i ekspansywnych w swoim ogrodzie. Pamiętaj zatem, aby regularnie odchwaszczać grządki oraz wyrywać chwasty wraz z korzeniami. A tam, gdzie się da, stosować środki prewencyjne w postaci ściółkowania czy warstwy kamieni.

Przeczytaj także:

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas